KONFERANS: ?LATMOS?U LÜTFEN TANIYIN?

?LATMOS?U LÜTFEN TANIYIN? konulu Konferansımız 28.05.2014 tarihinde Aydın Ticaret Borsası Toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Eklenme Tarihi: 24/09/2014

TMMOB Aydın İl Koordinasyon Kurulu olarak ortaklaşa düzenlediğimiz "Latmos`u Lütfen Tanıyın" konulu Konferansımız 28 Mayıs 2014 tarihinde Aydın Ticaret Borsası Toplantı salonunda gerçekleştirilmiştir. 

Konferansımızın açılışını yapan İMO Aydın Şube Başkanımız Mutlu BİLGİN konuşmasında; Şehrimizin doğusundan Afrodisias ile başlayan Nysa, Orthasia, Tralleis, Amazon, Alinda, Alabanda, Magnesia, Priene, Milet ve Apollon ile son bulan tarihe ev sahipliği yapmış medeniyetlerin toprakları üzerinde yaşadığımızı dile getirerek Latmos`u, Beşparmak Dağlarının doğal güzelliklerini ve varlığının tanınmasında bu konferansımızın başlangıç olmasını söylemiştir.  

Konferansımızda Beşparmak Dağları (LATMOS)`nın Aydınımız için tarihi bir açıkhava müzesi olduğunu ve buradaki yüzyıllar öncesinden kalan eserlerin korunması için Kültür ve Turizm Bakanlığı`yla birlikte otuz yıldır bilimsel arkeolojik çalışmalarını bölgede sürdüren Dr. Anneliese PESCHLOW tarafından bir sunum gerçekleştirilmiştir.

30 yıllık süreç içinde Beşparmak Dağları`nda yapmış olduğu çalışmaların sonuçlarını anlatan PESCHLOW, özellikle tarih öncesi kaya resimlerinin önemine dikkat çekmiştir. "Latmos benim memleketimdir" diyen Annelise PESCHLOW, hayatının en güzel 30 yılını verdiği bu benzersiz coğrafyada sayısız eseri keşfetmenin mutluluğunu yaşarken, son yıllarda artan maden ocaklarının buraya verdiği zararları gördükçe üzülmekte ve bu değerlerin korunması için "acil bir şeyler yapılmalıdır" dedi.

Aydın Efeler Belediye Başkanı Mesut ÖZAKÇAN, Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, Aydın Arkeoloji Müzesi yetkilileri, Maiandros Platformu, EKODOSD ve birçok sivil toplum örgütü ve geniş bir davetli topluluğunun katıldığı konferans ilgiyle izlenmiştir.

AYTV Televizyonu Yönetim Kurulu Başkanı Aslı Ulaş AKSU tarafından yönetilen soru-cevap kısmında, davetliler tarafından birçok çözüm önerileri sunulmuştur. Latmos`u ilk kez yapılan sunumda tanıma fırsatı bulan Efeler Belediye Başkanı Mesut ÖZAKÇAN, bu değerli doğa ve kültür alanının korunması ve tanıtılması için ellerinden gelen her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirtmiştir.

Doğal ve kültürel açısından dünyada benzersiz zenginlikleri barındıran Latmos`un, maden ocakları tarafından geri dönülmez tahribatlarla karşı karşıya olduğunu, bunun bir an önce durdurulmasını, yeni maden ruhsatlarının verilmemesini, koruma kullanma dengesi çerçevesinde Aydın ve Türkiye turizmine kazandırılmasını isteyen davetliler, bu konuda çalışmaların hızlandırılmasını istediler.

Konferansımızın sonunda; TMMOB Aydın İl Koordinasyon Kurulu Sekretaryası adına Şube Başkanımız İnş. Müh.Mutlu Bilgin tarafından Sayın Dr. Anneliese PESCHLOW, EKODOSD Derneği Başkanı Bahattin SÜRÜCÜ`ye, AYTV Televizyonu Yönetim Kurulu Başkanı Aslı Ulaş AKSU ile Maindros Platformu Temsilcisi Sabahat AKINCIOĞLU`na katkılarından dolayı teşekkür plaketi takdim edilmiştir.TMMOB
İnşaat Mühendisleri Odası