23 NİSAN 1920`NİN IŞIĞI BUGÜNÜ DE AYDINLATACAKTIR!!

İMO Başkanı Cemal Gökçe`nin 23 Nisan nedeniyle yaptığı açıklama

Eklenme Tarihi: 08/08/2018

 

30 Ekim 1918 tarihinde imzalanan Mondros Antlaşması ile Osmanlı topraklarının işgal edilmesinin önü açılmış, devlet teslim olma noktasına gelmiştir.

Tek adam yönetimi ve onun güdümünde bulunan "Saltanat Şurası" iflas etmiştir.  Bağımsızlığa ulaşmanın tek yolu halk iradesine bağlı bir düzenin kurulmasında yatmaktadır. Bu amaçla 23 Nisan 1920 tarihinde Mustafa Kemal önderliğinde TBMM kurulmuştur. 


Bağımsızlık savaşının kazanılıp Cumhuriyetin kurulmasıyla 23 Nisan ilk defa 1924 yılında bayram olarak kutlanmıştır. Ayrıca 23 Nisan`ın "Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı" olarak kutlanması 23 Nisan 1929 tarihidir.


23 Nisan Bayramı bugün 40`tan fazla ülkenin katılımıyla uluslararası bir çocuk şenliğine dönüşmüştür. Dünyada çocuklarına hediye edilen ve bu bayramı tüm dünya ile paylaşan bir ülke olmayı önemli buluyoruz. Bu nedenle; 

23 Nisan; barıştır, demokrasidir, aydınlık bir geleceğin adıdır.


23 Nisan; halk egemenliğinin tek adamdan, halkın temsilcilerine geçtiği bir gündür.


23 Nisan; her yanı işgal edilmiş olan ülkemizin geleceğinin halkın iradesine bırakıldığı ve demokrasinin işletildiği bir gündür.


23 Nisan; "hattı savunma yok, sathı savunma vardır. Bu satıh tüm vatandır" denilen ve yediden yetmişe herkesin katıldığı bağımsızlık ve özgürlük savaşının tüm dünyaya duyurulduğu bir gündür.


23 Nisan; yokluklar ve zorluklar içerisinde bir halkın gösterdiği birlik ve dayanışma gününün adıdır.


23 Nisan; aynı zamanda ülkemizde kurulmak istenen "Tekçi" rejime karşı " demokrasiyi, barışı, özgürlüğü, adaleti ve laik Cumhuriyet`e" sahip çıkmanın adıdır.


Kutlu olsun...

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı

Cemal Gökçe

 TMMOB
İnşaat Mühendisleri Odası