DEPREMLE YÜZLEŞİYORUZ…….

17 Ağustos Marmara Depreminin yıldönümü nedeni ile düzenlenen Seminer 15 Ağustos 2018 tarihinde Aydın Ticaret Odası toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Eklenme Tarihi: 17/08/2018

15 Ağustos 2018 tarihinde Aydın Ticaret Odası ile ortaklaşa düzenlediğimiz "Depremle Yüzleşiyoruz" konulu Seminerimize İMO Aydın Şube ve Temsilcilik Yönetim Kurulu Üyeleri, AYTO Yönetim Kurulu ve AYTO`ya bağlı üyeler, Aydın Milletvekili Bekir Kuvvet Erim ve çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile Resmi Kurum Temsilcileri katılmıştır.

Seminerimizin açılış konuşmasını AYTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ergün Evran yapmıştır. Sayın Evran yaptığı konuşmasında; 17 Ağustos Depreminin Türkiye`de birçok şeyi değiştirdiği gibi inşaat sektörünü de değiştirdiğini belirterek, depremleri engellemek mümkün değilse de zararı minimuma indirmenin mümkün olduğunu, "Depremle yüzleşmek, farkında olmak ve önlemler almak yeni 17 Ağustoslar yaşanmamasının tek yoludur", ifadesinde bulunmuştur.  

Açılış konuşmasının ardından İMO Aydın Şube Yönetim Kurulu Başkanı H.Gürkan Yenipazarlı konuşmasında; "Türkiye, bir deprem ülkesidir. Bir doğa olayı olan depremin afete dönüşmesi ve bu durumun bir türlü önlenememesi sorunun ana kaynağını oluşturuyor. İzlenmesi gereken tek yol; yapıların, mesleki derinliği olan, ahlakı ve etik anlayışı yüksek meslek insanları tarafından, mühendislik bilimine ve "Deprem Yönetmeliklerine" uygun olarak tasarlanması ve üretilmesidir. Ayrıca standartlara uygun malzemeler kullanılarak etkili bir denetim mekanizmasının da uygulanması gerekmektedir. Yapı üretim sürecinin asıl unsuru olan bir meslek Odası olarak, başta yerel ve merkezi düzeyde ülkemizi yönetenler olmak üzere; her kurum, kuruluş ve imza sorumluluğunu üzerinde taşıyan her insanın bu günlerde bir kez daha düşünmesini istiyoruz" diyerek 17 Ağustos depremi hakkında kısa bir basın açıklamasında bulunmuştur.

Seminerin ilk bölümünde Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Psikoloji Bölümünden öğretim üyesi Dr. Mehmet Şakiroğlu "Deprem Deneyiminin Öğrettikleri, Psikolojik Sağlamlık ve Önlem Alma" konusunda bilgi verirken, seminerin ikinci bölümünde ADÜ Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümünden Doç Dr. Emre Akın "Deprem Etkisi Altında Binalarda Yapısal Düzensizlikler" konulu sunumu yapmıştır.

Seminer sonunda katılımcılar 17 Ağustos Marmara Depremini içeren deprem sergisini gezerek depremde oluşan hasarlar ve alınması gereken önlemler hakkında bilgi sahibi olmuştur.

 

 

 TMMOB
İnşaat Mühendisleri Odası